Z wizytą w Brandenburgii – uczniowie ZSCKR w Sypniewie w Berlinie i Poczdamie

Na początku kwietnia 34osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Sypniewa odwiedziła stolicę Republiki Federalnej Niemiec – Berlin oraz słynący z cennych zabytków Poczdam.
W grodzie nad Szprewą młodzież zobaczyła m.in historyczne miejsce podziału Niemiec – fragment muru berlińskiego, symbol pokoju i wolności – Bramę Brandenburską, Reichstag, Kościół Pamięci i Dworzec Zoo.

W Muzeum Pergamońskim uczniowie podziwiali jedne z najbardziej znaczących na świecie zbiorów sztuki starożytnej tj. Bramę Isztar czy Wielki Ołtarz Zeusa.
Po noclegu w podberlińskim hotelu udaliśmy się do Poczdamu, miasta słynącego z zespołu pałacowo-parkowego Sansoucci wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Barokowe wnętrza letniej rezydencji króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego(1740-1786) zachwyciły młodzież. Zwiedziliśmy też miejsce konferencji poczdamskiej Cecilienhof oraz dzielnicę holenderską i rosyjską.

Pełni wrażeń i wzbogaceni w wiedzę wróciliśmy do kraju z pomysłem na kolejną lekcję historii w terenie, bo przecież ,,podróże kształcą”.

 

Organizatorzy:
Wioletta Rymon-Jendrzyńska
Halina Zapalska

 

P.S. Serdecznie dziękujemy sponsorom-panu Michałowi Trocińskiemu z Sępólna Krajęńskiego i Bankowi Spółdzielczemu w Więcborku, dzięki którym udało się dofinansować wycieczkę uczniom z Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej. Podziękowania składamy również dla biura turystycznego Horyzont z Bydgoszczy za zorganizowanie wycieczki.