Spotkanie szkoleniowo -informacyjne

12 czerwca 2014 w czwartek odbyło  się w naszej szkole spotkanie szkoleniowo -informacyjne dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020  prowadzone przez przedstawicieli Izb Rolniczych w Nakle n/Not.

Udział wzięli uczniowie klas rolniczych . Jednym z najważniejszych zagadnień dla uczestników spotkania  była informacja o wsparciu dla młodych rolników. Mając na uwadze to, że jedynie 6 % zarządców rolnych we wszystkich krajach Wspólnoty ma mniej niż 35 lat, Unia zamierza postawić na wspieranie wymiany pokoleniowej w gospodarstwach. Komisja Europejska jest zgodna w przekonaniu, że należy maksymalnie zachęcać młodych ludzi, by wnieśli do sektora rolnego swoją energię i pomysły,

dlatego będzie ułatwiać restrukturyzację gospodarstw stojących przed poważnymi problemami strukturalnymi i wspierać zrównoważoną strukturę wiekową w rolnictwie. Dla młodych polskich rolników, oprócz większych dopłat bezpośrednich przewidziano pomoc w wysokości 100 tys. zł. Ważnymi punktami spotkania były również  informacje dotyczące:

1) Płatności bezpośrednich w ramach zreformowanej WPR (2014-2020)

2) Pomoc na inwestycje w gospodarstwach rolnych – Działanie: Modernizacja gospodarstw rolnych

3) Pomoc na inwestycje w przetwórstwie – Działanie: Przetwórstwo i marketing produktów rolnych

4) Pomoc na rozpoczęcie i rozwijanie działalności gospodarczej:

– Premia dla młodych rolników

– Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa

– Premia na rozpoczęcie działalności działalności  pozarolniczej

– Restrukturyzacja małych gospodarstw

 

Na koniec spotkania Pan Marek Brunka przedstawił korzyści ze stosowania ProBio  Emów  w regeneracji i odżywianiu gleby.

Alina Lewicka