IV Regionalny Konkurs Orki

IV Regionalny Konkurs Orki dla Młodzieży Szkół Rolniczych, Bielice, 24-26 IX 2014

 

konkurs orkiPo przeprowadzeniu eliminacji szkolnych komisja konkursowa ZSCKR w Sypniewie wyłoniła do udziału w konkursie dwóch uczniów klasy III Zasadniczej Szkoły Zawodowej: Karola Kłosowskiego uczącego się w zawodzie mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz Piotra Niemczyka uczącego się w zawodzie rolnik.

W konkursie udział wzięło 38 uczniów 19 szkół rolniczych województwa kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego, którzy spotkali się 26 września w miejscowości Bielice/k. Mogilna podczas IV Regionalnego Konkursu Orki dla Młodzieży Szkół Rolniczych.  Konkurs odbywał się na terenie Fundacji Powiatu Mogileńskiego i Zespołu Szkół w Bielicach.

Celem konkursu było popularyzowanie prawidłowego wykonywania orki oraz efektywnego wykorzystania sprzętu. W tym roku spotkali się i stanęli ze sobą w szranki najlepsi z najlepszych w dwóch kategoriach – orka pługiem 3-skibowym tradycyjnym oraz orka pługiem 4-skibowym obracalnym.

Uczestnicy musieli prawidłowo ustawić pługi oraz zwrócić uwagę na równe oranie i odpowiednią szerokość skiby. Liczyła się prosta linia przejazdu, równa głębokość w ziemi a przy tym precyzja oraz dokładność.

Oceny orki dokonała komisja sędziowska w skład której weszli:  Piotr Kaźmierczak z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Roman Bednarz, Zbigniew Kinowski, Marek Staszewski i Grzegorz Kasperkowiak z Zespołu Szkół w Bielicach a także Karol Olejnik – Zastępca Naczelnika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Mogilnie. Najwyżej punktowana była jakość bruzdy szczelinowej, jakość składu i przykrycie resztek pożniwnych. Komisja z użyciem specjalnych przyrządów skrupulatnie mierzyła skiby i poletka.

Chłopaki w swoich kategoriach zajęli VI miejsca.

Warto podkreślić także, że w zorganizowanym wcześniej  to jest 24  września 2014 roku I Wojewódzkim konkursie orki dla rolników z Województwa Kujawsko – Pomorskiego II miejsce zajął Karol Olejnik, Zabartowo pow. Sępoleński, absolwent ZSCKR w Sypniewie.

Organizatorami imprezy byli: Fundacja Powiatu Mogileńskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Mogilnie,  Zespołem Szkół w Bielicach, Kujawsko-Pomorską Izbą Rolniczą w Przysieku oraz Wojewódzkim Związkiem Rolników, Kółek oraz Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy  a także miesięcznikiem „Top Agrar” Polska.

Patronat honorowy pełnili: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, ODR w Minikowie, Instytut Ochrony Roślin -Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział w Bydgoszczy, Agencja Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Bydgoszczy,  Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, patronat prasowy pełniły m.in.: tygodnik Pałuki, portal CMG24.pl, Radio PiK, TVP Bydgoszcz.

Karolowi i Piotrowi serdecznie gratulujemy. Życzymy sukcesów w kolejnych zmaganiach konkursowych oraz obfitych plonów z wzorowo prowadzonych gospodarstw.

 

Więcej informacji i zdjęć:

http://www.fundacjapowiatumogilenskiego.pl/

http://galeria.zs-bielice.nazwa.pl/index.php?album=2014-2015%2Fkonkurs-orki&page=4

RelacjaTVP Bydgoszcz: http://www.regionalna.tvp.pl/16978969/konkurs-orki-w-bielicach

 pobrano ze strony: http://www.zs-bielice.pl/