Na św. Marcina najlepsza Gęsina!

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERADnia 30.09.2014r. w szkolnej pracowni gastronomicznej uczniowie i uczennice
klas II i III
Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz ZSZ- Kucharz uczestniczyli
w pokazie przygotowania potraw z gęsiny, połączonym z degustacją pod hasłem: Polska smakuje tradycją! – gotuj razem z ARR.

 

Uczniowie wysłuchali na wstępie wykładu dotyczącego kampanii “Trzy znaki smaku”. Istotą programu „Trzy znaki smaku” skierowanego na rynek polski jest informowanie nt. wspólnotowego systemu ochrony produktów regionalnych i tradycyjnych, a także promocja znakowanych w tym systemie produktów spożywczych.

Pani Elżbieta Markuszewska – managerrestauracji Willa Calvados wprowadziła uczniów w pokaz,  przekazując informacje o gęsiach i tradycji spożywania gęsiny na świętego Marcina – z okazji Narodowego Święta Nie­podległości.

Po części wstępnej, przygotowanie potraw z gęsi, rozpoczął szef kuchni bydgoskiej restauracji Villa Calvados – Pan Grzegorz Parczewski, który ma na swoim koncie niemałe osiągnięcia. Jest Mistrzem Świata w BBQ, zdobywcą Oskara Kulinarnego, reprezentantem Polski w Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie, brązowym medalistą w Mistrzostwach Świata w Luksemburgu oraz rekordzistą w Księdze Rekordów Guinness 2002 po przygotowaniu największej zupy jarzynowej na świecie. Bywa jurorem wielu konkursów kulinarnych takich jak: Arte Culinaria Italiana, Dorszowe Żniwa, Festiwal Ryb Bałtyckich, Bocus d’or (polska edycja), Festiwal Smaku, Zielone Czapki Bonduelle, czy Trendy Chef. Mówi o sobie, że potrafi ugotować, namalować, także na talerzu, odpowiednio eksponując danie a i komputer, kuchnia molekularna też nie są mu obce. (http://kuchnia.enjoybydgoszcz.pl/index.php/ludzie-kuchni/item/108-grzegorz-parczewski-leonardo-da-vinci-kuchni).

To malowanie na talerzu mieliśmy okazję zobaczyć. Wykorzystywane produkty przygotowane były m.in. metodą sous –vide, czyli gotowania w próżni.

Kucharze serwowali gęś na różne sposoby. Wszyscy uczestnicy mogli podczas spotkania skosztować okrasy z gęsi, pieczonej piersi z gęsi, wątróbki gęsiej z jabłkami oraz orzechami a także dodatków z marchewki, pietruszki, kapusty czerwonej oraz sałaty i wiele  innych przysmaków.

 

Najbardziej aktywna uczennica Paulina Kierejnik – II ZSZ K otrzymała z rąk Dyrektora OT ARR Bydgoszcz – Pana Tadeusza Zaborowskiego drobny upominek i miała zaszczyt gotować z Mistrzem Kuchni. Pozostali bardziej czynni uczniowie mieli możliwość prezentacji przygotowanych potraw.

Spotkanie zorganizowane zostało dzięki współpracy z Agencją Rynku Rolnego w Bydgoszczy, która organizuje takie pokazy dla szkół rolniczych i gastronomicznych w województwie.

 

Serdeczne dziękujemy.

M.D.