European Young Breeders School w Belgii

DSCF1341W dniach  3-7.09.2014r w Belgijskiej miejscowości Battice odbywała się międzynarodowa szkoła młodych hodowców – European Young Breeders School, również i reprezentacja z naszego kraju w niej uczestniczyła. Kurs skupia  najlepszych nauczycieli z Europy a także i świata, gdyż kolebką tradycji wystawowych jest Kanada, z której to przybyła nauczycielka, a także jeden z zespołów. Również sędzia, który miał za zadanie wybrać najodpowiedniejszego oprowadzającego pochodził z Kanady.

 

W tegorocznej edycji szkoły wzięło udział 130 uczestników, stanowiąc 22 zespoły pochodzące z 13 krajów. Szkoła W Belgii przygotowuje młode osoby w wieku od 12 do 25 lat do profesjonalnej opieki nad zwierzętami podczas wystaw hodowlanych. Kilkudniowy kurs nie należy do najłatwiejszych gdyż plan dnia jest bardzo napięty i solidnie zorganizowany przez prowadzących szkołę . 3 dni szkolenia, podczas których zapoznaliśmy się z etapami przygotowania zwierząt do pokazów (mycie, „bedding” dla zwierząt, żywienie wystawowe, strzyżenie, sędziowanie, oprowadzanie,   kursy teoretyczne marketingu, kodeksu etycznego stosowanego przez fittera jak i sędziego), to tylko wstęp do podsumowania podczas ostatnich 2 dni zawodów(sobota, niedziela), podczas których młodzi wprowadzają w praktyce to, czego się nauczyli w ciągu pierwszych dni i konkurują ze sobą. W ciągu tak krótkiego czasu uczestnicy poddawani są po każdej lekcji sprawdzianowi, który pozwolił wyłonić najlepszych z najlepszych.  W pogoni za punktami indywidualnymi, stanowi się tam również zespół, który walczy o swoją pozycję wśród innych reprezentacji.  Ogół oceny stanowi wiele składowych, i w tym roku naszej siedmioosobowej drużynie udało się uzyskać wysoka punktację i w ogólnej klasyfikacji zajęliśmy 3 miejsce, przywożąc do kraju brązowy medal  z grawerem BEST TEAM EYBS 2014. Najlepszy wynik uzyskali Kanadyjczycy, ale nie możemy się tym zasmucać jednakże wyciągać wnioski z ich organizacji pracy w tej dziedzinie.

To nie koniec sukcesów. Również w klasyfikacjach indywidualnych podczas konkursu oprowadzania naszym podopiecznym udało się zdobywać miejsca w czołówce. Podczas sobotniego konkursu, który miał za zadanie wyłonić najlepszych oprowadzających w swoich grupach wiekowych, wyniki przedstawiają się następująco:

  • Dawid Szeligowski- 3 miejsce w grupie wiekowej
  • Radosław Słupikowski- 1 miejsce w grupie wiekowej
  • Bartosz Pypczyński-13  miejsce w grupie wiekowej
  • Aneta Zawadzka- 1 miejsce w grupie wiekowej
  • Dawid Jankowski- 5 miejsce w grupie wiekowej
  • Bartosz Dopierała- 11 miejsce w grupie wiekowej
  • Agnieszka Jończyk- 3 miejsce w grupie wiekowej