Z wizytą w Gospodarstwie Ekologicznym w Łabiszynie

 

Terenowe zajęcia  praktyczne w klasie IV TR odbyły się w gospodarstwie ekologicznym w Łabiszynie u pana Piotra Zdziarskiego.

Gospodarstwo posiada powierzchnię 160 ha, Oprócz uprawy roślin, chowu zwierząt gospodarstwo ma  również przetwórstwo mięsa. Zwiedzanie rozpoczęło się wykładem Przedstawicielki ODR Minikowo. Przedstawiła w skrócie informację na temat  prowadzenia takiego typu gospodarstwa ekologicznego oraz możliwości otrzymania dopłat. Pan Zdziarski natomiast przedstawił naszym uczniom jak można metodami ekologicznymi uprawiać rośliny, zwalczać perz, ograniczyć występowanie innych chwastów, chorób i szkodników. Zwiedzaliśmy  oborę i chlewnię wolnostantanowiskowe, w której przebywało bydło rasy hereford i świnie rasy złotnickiej pstrej oraz kurnik  dla przyszłych kurcząt. Gospodarz mówił o zaletach z tytułu prowadzenia takiego gospodarstwa o  sposobie nawożenia m.in bazaltu.


Dzięki dużej życzliwości pana Zdziarskiego dowiedzieliśmy się również  o możliwościach dostosowania maszyn rolniczych i sprzętu dla podniesienia jakości wykonanej  pracy oraz  o zaletach chowu w/w ras zwierząt  i wartości mięsa. Na koniec wycieczki zostaliśmy zaproszeni do zakupu w ekologicznym  sklepie przetworów mięsnych, które okazały się bardzo smaczne i przede wszystkim zdrowe, bo bez chemii.

Opiekunowie

Barbara Lemańczyk-Reksa
Marta Kumm