MARATON FIZYCZNY – Noc Astronomiczna 2015

DSCF3069W dniach 16-17.04.2015r. w naszej szkole odbył się V Maraton Fizyczny – Noc Astronomiczna 2015.

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania był Międzynarodowy Rok Światła 2015. Uczniowie poznali genezę ogłoszenia patrona bieżącego roku – światła oraz  założenia programu „Ciemne niebo” – rozpoczętego z tej okazji.

Cała impreza skupiła się głownie na świetle. Przypomnieliśmy sobie prawa optyki geometrycznej i przeprowadziliśmy doświadczenia ze światłem w roli głównej. Tradycyjnie, po północy, uzbrojeni w podstawowy sprzęt do obserwacji nieba, wypatrywaliśmy znajomych obiektów nad naszymi głowami. Pogoda dopisała i udało się. Odnaleźć Wielki Wóz, to nic wielkiego, ale zobaczyć Wolarza czy Łabędzia, to już sukces. Planety Jowisz i Wenus też dały się pooglądać.

Nie obyło się także bez zajęć praktycznych. Tym razem uczniowie budowali spektroskopy, czyli urządzenia do obserwacji widm.

W tegorocznej edycji imprezy wzięli udział:

  • Jakub Gondek -I TR
  • Tomasz Gabriel – I TR
  • Dominika Mrotek – I TŻUG
  • Aleksandra Pałubicka – III TŻUG
  • Marek Wenda – III TŻUG
  • Agnieszka Szweda – III TŻUG
  • Dawid Klei – III ZSK
  • Patryk Begiert – II ZSM
  • Jacek Bodziński – I TR

Wszystkim uczestnikom V MARATONU FIZYCZNEGO serdecznie dziękuję za udział i wspólną zabawę z fizyką.

Nauczyciel fizyki
Małgorzata Dropinska