Zbiór doświadczeń z uprawą buraka cukrowego

W poniedziałek 12 października 2015r. uczniowie klas technikum rolniczego, technikum mechanizacji rolnictwa i ZSZ rolnik wzięli udział w zbiorze doświadczeń z uprawą buraka cukrowego na polu w Sypniewie. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy – Oddział Bydgoszcz założył w Sypniewie dwa doświadczenia:

 

  1. Monitoring zmian zdolności chorobotwórczych populacji grzybów powodujących zgnilizny korzeni i zgorzel siewek buraka cukrowego, realizowane w ramach Programu Wieloletniego „Tworzenie naukowych podstaw postępu biologicznego i ochrona roślinnych zasobów genowych źródłem innowacji i wsparcia zrównoważonego rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego kraju, koordynowane przez MRiRW,

  1. Porównanie plonu i jakości technologicznej buraka cukrowego po usunięciu liści oraz liści i główki korzenia, przeprowadzane w ramach działalności statutowej IHAR-PIB.

 

Młodzież, która zna się na rolnictwie, doskonale poradziła sobie z zadaniem. Przedstawiciele Instytutu przeprowadzili krótki wykład o w/w doświadczeniach. Uporano się ze zbiorem materiału w kilka godzin. Łączna liczba poletek/prób wyniosła 63 w 1-ym i 32 w 2-im doświadczeniu.

Dla uczniów była to ciekawa lekcja w terenie w dziale produkcja roślinna. Mamy nadzieję, że dalsza współpraca z IHAR-PIB rozwinie się i młodzież będzie miała wiele okazji do poznawania nowych metod produkcji i wyników badań z tym związanych.