Programowanie uczy logicznego myślenia.

Od września 2016r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  uczniowie 1 klasy  technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki i uczniowie 2 klasy  technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa uczestniczą w innowacji pedagogicznejPodstawy programowania w technice rolniczej.

Szkoła bierze udział w Pilotażowym wdrożeniu programowania w edukacji formalnej w oparciu o innowacje pedagogiczne w szkołach  realizowanym przez MEN.  W naszej szkole zajęcia zaplanowane są na trzy kolejne lata szkolne. Prowadzenie zajęć jest możliwe dzięki wsparciu Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie rozwijali umiejętność logicznego, algorytmicznego myślenia oraz poznali podstawy programowania w różnych językach programowania.

Podsumowaniem pierwszego roku pracy z innowacją, a zarazem wprowadzeniem do kolejnego etapu, była wycieczka programowa do Studium Politechnicznego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która odbyła się w ubiegły piątek. Jednostka ta prowadzi kształcenie na kierunku automatyka i robotyka.

Uczniowie wraz z opiekunami zaproszeni zostali  przez wykładowców UMK  –
dra Krystiana Erwińskiego i dra Tomasza Tarczewskiego do zwiedzenia Pracowni Maszyn  i Robotów oraz Laboratorium Rozproszonych Systemów Sterowania. Dodatkowo, w związku z kierunkiem nauczania, uczniowie mieli możliwość poznania  pracy studentów w Pracowni Komputerowych Systemów Sterowania i Układów Napędowych.  Wysłuchali wykładu dotyczącego wykorzystania i obsługi frezarki numerycznej, drukarki 3D oraz  robotów przemysłowych. Poznali, na czym polega praca z programowalnymi sterownikami PLC różnych firm. Zobaczyli  w praktyce  działanie układu sterowania stosowanego w przemyśle.

Jeżeli Toruń, to obowiązkowo spotkanie z Kopernikiem na starówce i zakup pierników.

Wycieczka wzbudziła wśród uczniów duże zainteresowanie. Liczymy, że zdobyte  przez nich umiejętności  pozwolą na sprawne posługiwanie się techniką rolniczą. Już szykujemy się na kolejny etap naszej innowacji.

Autorzy programu: Małgorzata Dropinska i Andrzej Oczkowski.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!