Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

 

 

TYLE JESZCZE DROGI JEST PRZED NAMI...”

 

z tym, że trasę wyznaczymy sami, po co dalej w miejscu tkwić, trzeba żyć  – to słowa z piosenki Szymona Wydry „Życie jak poemat”, która rozpoczęła obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Tegoroczna uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego i miała szczególnie podniosły  charakter, dzięki uczniom sypniewskiego technikum. Młodzież  po mistrzowsku zaprezentowała  przygotowany specjalnie na tą okazję montaż słowno-muzyczny, który wprawił wielu słuchaczy w nostalgiczny nastrój.

             Święto zostało ustanowione na pamiątkę powołanej 14. października 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w świecie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Reforma objęła, i obejmuje do dzisiaj, programy nauczania,  uregulowała podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

            Rodowodu słowa pedagog należy szukać w starożytności. Wówczas pedagogiem nazywano niewolnika opiekującego się dziećmi swego pana i odprowadzającego je do szkoły. A dzisiaj to przewodnik, mentor, wychowawca, opiekun, tutor – jednym słowem ktoś wyjątkowy. Ktoś, kto – jak mawiał B. Conclin – potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania i działania.

            Na znaczenie i rolę zawodu nauczyciela zwrócił uwagę w swoim przemówieniu Starosta Sępoleński,  Jarosław Tadych. Do wyzwań, jakie stoją przed współczesnym pedagogiem, nawiązała Dyrektor Wydziału Edukacji, Gabriela Malczewska.

            Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do składania życzeń oraz nagradzania szczególnie wyróżniających się nauczycieli. W tym roku Nagrodą Dyrektora zostali uhonorowani:

 • Pani Halina Zapalska,
 • Pani Alina Lewicka,
 • Pani Lucyna Małek,
 • Pan Sylwia Kiestrzyn,
 • Pani Wioletta Weilandt,
 • Pani Izabela Sawicka,
 • Pani Natalia Sokół,
 • Pani Katarzyna Łopińska,
 • Pan Krzysztof Dropinski.

W gronie osób nagrodzonych Nagrodą Starosty znaleźli się:

 • Dyrektor ZSCKR, Pan Marian Basa,
 • Pani Urszula Wasielewska oraz
 • Pan Grzegorz Bartczak, na stałe związany z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim.

            Uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela stała się okazją do oficjalnego pożegnania się Zarządu i Pracowników Powiatu z sypniewską placówką, ponieważ od 1 stycznia 2018 roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego stanie się szkołą resortową, której organem prowadzącym będzie Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do tego faktu nawiązał Starosta Jarosław Tadych oraz Dyrektor ZSCKR Marian Basa, który podziękował wszystkim za dotychczasową współpracę i zrozumienie dla specyfiki szkoły w  Sypniewie.  ( Tekst:Lucyna Małek, zdjęcia: Dominika Ribszleger)