Maraton Pisania Listów

1 grudnia 2017 roku od 9:00 do 13:00 w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Uczniowie, nauczyciele i wszyscy chętni będą mogli pomóc osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy wziąć udział w Maratonie Pisania Listów organizowanym przez Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, czyli Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz osiemnasty. W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Nasza szkoła przyłącza się do Maratonu po raz trzeci. Będziemy pisać listy w obronie:

Ni Yulan z Chin, eksmitowanej i nękanej za obronę praw lokatorów, Mahadine z Czadu, któremu grozi więzienie za posta na Facebooku, a także Tanera Kılıça uwięzionego za obronę praw człowieka oraz jego 10 współpracowników z Turcji.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać, znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl/maraton. Opisy te będą również dostępne dla wszystkich uczestników i uczestniczek Maratonu Pisania Listów w bibliotece szkolnej ZSCKR w Sypniewie.

Każdy list ma znaczenie, potrafi zmienić sytuację osób, w sprawie których jest pisany. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Przykładem jest Muhammad Bekzhanow z Uzbekistanu, który po spędzeniu 17 lat w więzieniu, został uwolniony 22 lutego 2017. Był jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie.

W zeszłym roku podjęto 4,6 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów, a w działania w kraju zaangażowało się blisko 100 000 osób. Maraton Pisania Listów to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.