Z WIZYTĄ W TEATRZE

William Szekspir to genialny dramaturg, który zapisał się w historii literatury wieloma wybitnymi utworami, na przykład: „Hamlet”, „Sen nocy letniej”, „Romeo i Julia”, „Makbet”.

            Jest również autorem „Komedii omyłek”, na którą wybrali się chętni uczniowie naszej szkoły w piątek 12 stycznia bieżącego roku. Sztuka wyreżyserowana przez Jeana Philippee Salerio została wystawiona na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

            Dzieło przedstawia historię dwóch par bliźniąt, które przed laty zostały rozdzielone. Pewnego dnia Antyfolus i jego sługa Dromio, postanawiają wybrać się do Efezu, by odszukać swoich zaginionych braci. Nie wiedzą, że ta wyprawa stanie się powodem wielu nieporozumień, które będą wzbudzać  w bohaterach rozdarcie i zdezorientowanie.

            W sztuce nie brakowało komizmu postaci, szczególnie w kreacji Dromia, w którego rolę wcielił się Michał Filipiak, znany z serialu „Bulionerzy”. Humor również miał miejsce w przedstawianych sytuacjach, które po kolei wywoływały salwy śmiechu u widzów. Cóż chcieć więcej?

            Zachęcam do uczestniczenia w takich przedsięwzięciach, ponieważ obserwowanie gry aktorów na żywo to wspaniałe doświadczenie. Widzimy ich pracę, która nie jest korygowana, jak to zdarza się na ekranie. Możemy  oglądać technikę gry aktorskiej, mającej na celu wywołać u  odbiorców różne emocje.

            Po obejrzeniu tego niesamowicie dynamicznego spektaklu, mieliśmy okazję przekroczyć mury Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jak wiadomo, jest to miejsce, do którego przychodzą głównie studenci, by w spokoju móc przygotować się do zajęć, zaliczeń lub egzaminów. Instytucja  ta ma wiele ciekawych rozwiązań, które mogą umilić czas i pozwalają skupić się na swojej pracy  –  kabiny pracy indywidualnej umożliwiają odcięcie się od innych, a wygodne fotele pozwalają na chwilę relaksu w czasie intensywnej nauki. Znajdują się nawet miejsca dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, które nie czują się dyskryminowane, mając możliwość korzystania z zasobów tej największej w mieście biblioteki.

            Uważam, że wyjazd do Bydgoszczy ukazał nam różne możliwości korzystania z kultury.

 Wiktoria Małek, kl. II Technikum