Z wizytą w hotelu AUBRECHT oraz Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego – Jan i Irena Wnuk Lipińscy-Konarzyny

31.01.2018 roku uczniowie klas gastronomicznych ZSCKR wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę programową do hotelu Aubrecht i Zakładu Przetwórstwa Mięsnego – Jan i Irena Wnuk Lipińscy-Konarzyny.

Hotel Aubrecht położony jest w urokliwym zakątku na granicy Kaszub oraz Pojezierza Krajeńskiego, nad jeziorem Szczytno, w miejscowości Koprzywnica. Uczniowie mogli zwiedzić ten piękny budynek dzięki pani Katarzynie Śledzińskiej, manager recepcji. Obejrzeli klasycznie urządzone pokoje, SPA z pełnym zakresem usług, pomieszczenia konferencyjne czy unikalny pub stworzony w angielskim stylu. Zaciekawiła zwiedzających funkcjonalność rozwiązań pomieszczeń, które mogły pełnić raz rolę intymnych, zamkniętych dla małych uroczystości,  a raz rolę dużych, przestronnych dla potrzeb dużych imprez, a to za sprawą przesuwnych ścian działowych.

Najważniejszym jednak miejscem dla uczniów, w związku z wybranym przez nich zawodem, była oczywiście kuchnia, szereg powiązanych z nią pomieszczeń oraz bufet wraz z salą konsumencką. Młodzież z zainteresowaniem oglądała wyposażenie kuchni oraz bufet ze sprzętem barmańskim. Dużym atutem restauracji hotelu jest serwowanie żywności z surowców ekologicznych oraz fakt łączenia tradycji kuchni polskiej z myśliwską.

Następnym bardzo ważnym punktem wyjazdu był zakład przetwórstwa mięsnego w Konarzynach (mała miejscowość niedaleko Przechlewa), który szczyci się wysoką jakością wyrobów i jego bardzo obszernym asortymentem.

W programie nauczania profilu gastronomicznego jest  trudny dział dotyczący mięsa i jego przetworów. Możliwość bezpośredniego zobaczenia maszyn (bardzo nowoczesnych), tusz zwierząt, ich elementów, całej linii produkcyjnej była bardzo przydatna dla opanowania wiedzy z tego zakresu. Oprowadzający wycieczkę bardzo szczegółowo, z dużym zaangażowaniem odpowiadał na pytania dotyczące produkcji, asortymentu, używanych przez zakład przypraw i dodatków, jak również przepisów regulujących ich stosowanie.

 Była to wartościowa wycieczka. Łatwiej osiągalna jest wiedza zdobyta dzięki bezpośredniej obserwacji i towarzyszącym jej emocjom. Uczniowie wzbogacili się w wiedzę, nauczyciele natomiast mają nadzieję na ich lepsze wyniki w nauce 🙂

(S.K.)