Co to są bagniątka ?

            Na czym polegają wywołanki dyngusowe i bicie żuru ? Co powinno znaleźć się w wielkanocnej święcące ?

Na takie i inne pytania można było usłyszeć odpowiedzi uczestnicząc w koncercie pt. „Muzyczne pisanki, czyli Wielkanoc na Kujawach”, zorganizowanym przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy w ramach szkolnych audycji wyjazdowych. Tym wielkanocnym koncertem, który odbył się 13 marca w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, uczniowie Technikum i Szkoły Branżowej rozpoczęli „przygodę z filharmonią”. 

            Ciekawy merytorycznie wykład prowadzony przez Urszulę Psujek, był swoistego rodzaju pogadanką o  muzyce ludowej i tradycjach wielkanocnych na Kujawach, który prowokował zaskoczonych słuchaczy do aktywnego udziału w koncercie. Wspólne śpiewy i tańce wszystkich wprowadziły w pogodny nastrój i przypomniały, że Wielkanoc i związana z nią wiosenna przerwa świąteczna dla uczniów – tuż, tuż. Jeszcze długo po zakończeniu koncertu rozbrzmiewały po szkolnych korytarzach donośne dźwięki wyczarowywane przez muzyków Kapeli Kujawskiej, którą tworzyli: skrzypaczka Monika Augustyn oraz akordeoniści: Maciej Drapiński i Michał Stropa.        

            Udział w audycji to propozycja dla słuchaczy ciekawych muzyki i świata, a atutem koncertu organizowanego w szkole jest jego kameralność, co zmniejsza dystans pomiędzy sceną a widownią, między wykonawcami a słuchaczami. Dzięki temu łatwiej doświadczać emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu ze sztuką na żywo.

            Pomysłodawczynią i koordynatorką działań związanych z przygotowaniem koncertu w naszej szkole, była pani Magdalena Owczarska, pedagog szkolny, a fundatorem biletów – działające przy ZSCKR – Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej audycji.

(L. M., ZSCKR)