Uczniowie ZSCKR pod żaglami Barlovento…

 

Z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie Mariana Basy został zorganizowany Rejs z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Bezpłatny udział w rejsie jachtem Barlovento II w dniach 8-13 września 2018 roku był nagrodą dla najlepszych uczniów szkół rolniczych.

 

 

     Idea rejsu odbiła się szerokim echem wśród szkół ministerialnych i została bardzo dobrze przyjęta w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zapewniło niezbędne środki finansowe. Do realizacji tego projektu zaproszone zostały także inne szkoły rolnicze. Z zaproszenia skorzystały trzy szkoły ministerialne: z Kowala, Marianowa oraz ze Swarożyna. Dzięki zaangażowaniu i współpracy w rejsie wzięło udział dziewięciu uczniów wyróżniających się w nauce i w pracy społecznej na rzecz szkoły, w tym następujący uczniowie ZSCKR w Sypniewie: Natalia Murek, Angelika Dworak oraz Łukasz Kaczmarek.

Zgodnie z ideą  uczczenia 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach rejsu odbyło się zwiedzanie miejsc pamięci narodowej oraz atrakcji turystycznych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Westerplatte, Muzeum Solidarności, Muzeum Obrony Wybrzeża, latarnię morską i fokarium. Bogaty program wycieczki obejmował też: rejs do mariny w Sopocie, spacer po molo, wyprawę do kina na film „Dywizjon 303”, wyjazd SKM do Gdyni i zwiedzanie Skweru Kościuszki, okrętu Błyskawica, żaglowca Dar Pomorza, rejs do portu północnego w Gdańsku, zwiedzenie Starówki oraz Muzeum Emigracji.

Zwiedzanie miejsc związanych z najważniejszymi wydarzeniami z historii Polski i innych atrakcji to tylko część idei tego rejsu. Nie mniej ważne było zapoznanie młodzieży z żeglarstwem i wspaniała morska przygoda. Kapitan jachtu pan Jarosław Wyrozębski przeprowadził szkolenie młodzieży, dzięki czemu w trakcie rejsu uczniowie mieli okazję zasmakować żeglarstwa morskiego. Podczas rejsu młodzieżą opiekował się nauczyciel ZSCKR w Sypniewie Krzysztof Dropinski.  Niezapomnianym przeżyciem było sterowanie jachtem pod czujnym okiem kapitana, przygotowywanie posiłków, spanie w kajutach. Wspomnieć należy również, że kolejnym wielkim atutem tego rejsu była wspaniała słoneczna pogoda. Dzięki ostatnim ciepłym dniom lata młodzież mogła skorzystać z morskiej kąpieli i ostatnich promieni słońca bezpośrednio na jachcie Berlovento.

W środę 13 września uczniowie, którzy bardzo zżyli się podczas rejsu, z wielkim żalem pożegnali się i powrócili z wspaniałymi wspomnieniami do swoich szkół.

Oto wspomnienia z rejsu: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fdrive.google.com%2Ffile%2Fd%2F10snCEqwBzsnt0sSTppuoKgPc4IpswaMT%2Fview%3Fusp%3Dsharing&h=AT3xjM1T8VUytHlcKU3ybM3Hja34gZTaowQQGrtFsD-LX1kpjMWZ0kVdr1Zs60JWqIRg8sjxKLsbJjJAswkh4_HvHZm4FSiFdGsZy8RkKjhGxFFZprUk6LTFVYsT97Nun9Ceog

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt: Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi, kapitanowi jachtu Berlovento II Jarosławowi Wyrozębskiemu, opiekunowi Krzysztofowi Dropinskiemu, dyrektorom współpracujących szkół: Andrzejowi Zdrojewskiemu, Sławomirowi Łomontowskiemu, Piotrowi Popielarczykowi oraz wspaniałej młodej załodze. Mam nadzieję, że w przyszłości kolejni uczniowie będą mogli wziąć udział w podobnym rejsie.  

M. Basa, ZSCKR Sypniewo