Pokaz uprawy bezorkowej – strip till

dav

Dnia 16.10.2018 r. na terenie ZSCKR w Sypniewie  odbyło się spotkanie poświęcone uprawie pasowej-bezorkowej (strip till). Szkoła  zaprosiła  do współpracy firmę Czajkowski z okolic Golubia-Dobrzynia. W imprezie uczestniczyła młodzież szkolna klas rolniczych z Sypniewa i Brzostowa (szkoły prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi) oraz zainteresowani rolnicy, których przybyła spora grupa.

W części pierwszej, która miała miejsce w gmachu szkoły, odbył się bardzo ciekawy wykład oraz dyskusja z prowadzącym panem Maciejem Czajkowskim, a rolę moderatora przyjął dyrektor Marian Basa. Część teoretyczna była połączona z konsumpcją pysznego krupnika, który przygotowali uczniowie z kierunków gastronomicznych szkoły w Sypniewie.

Następnie wszyscy uczestnicy udali się na pole należące do Zespołu Szkół, na którym odbyła się  prezentacja agregatu uprawowego oraz pokaz siewu żyta ozimego metodą pasową na powierzchni 3,6 ha. Wysiew nasion  połączony był z dawkowaniem przedsiewnych nawozów mineralnych bezpośrednio w rosnące zasiewy poplonu takich roślin jak łubin czy saradela, które zostały wysiane w sierpniu.

Przeprowadzony pokaz pracy agregatem zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach. Zaprezentowany system uprawy bezorkowej jest nowoczesną metodą, która powoli zdobywa uznanie wśród rolników w Polsce. Jej zaletą jest ograniczenie strat wody (tak ważne w przypadku suszy, która ma miejsce obecnie) oraz ograniczenie rozdrabniania gleb lekkich, które w większości występują w Polsce, takie też posiada szkoła. Ponadto zmniejsza nakłady ponoszone przez rolników, którzy stosują tradycyjną uprawę (koszty paliwa, eksploatacji maszyn, czasu, itp.).

Powyższy pokaz zapoczątkował serię inicjatyw, które będzie organizowała szkoła, aby przedstawić uczniom i rolnikom różne metody uprawy. Jest to jeden z podstawowych celów szkoły, który będzie połączony z realizacją zadań statutowych.  ZSCKR jest otwarty na współpracę z firmami rolniczymi i okołorolniczymi, rolnikami, wytwórcami itp., aby zaznajamiać środowisko z nowoczesnymi technologiami rolniczymi.

W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim za uczestnictwo w pokazie, a w szczególności firmie p. Macieja Czajkowskiego, młodzieży oraz nauczycielom, którzy przyczynili się do sprawnie przeprowadzonej akcji.

(Marian Basa, ZSCKR Sypniewo)