GRA O „INDEKS DLA ROLNIKA” TRWA!

 

W październiku 2018 roku przeprowadzony został etap szkolny ogólnopolskiego konkursuINDEKS DLA ROLNIKA”, który wyłonił trzech najlepszych uczniów z naszej szkoły, a są to: Paweł Baran, Rafał Szmelter i Mikołaj Pelpliński z klasy III Technikum, uczący się w zawodzie technik rolnik, którzy tym samym zostali zakwalifikowani do etapu II.

6 grudnia 2018 r. odbył się II etap konkursu, którego organizatorem był Wydział Rolnictwa i Biotechnologii oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu. Konkurs obejmował rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru z dwóch bloków tematycznych: produkcja zwierzęca i produkcja roślinna. Nauczycielkami, które przygotowywały uczniów do udziału w konkursie były p. Marta Kumm i p. Halina Sikorska, a opiekunem naszych uczniów w Starym Brześciu był p. Łukasz Klapa.

Dyrektor ZSCKR w Starym Brześciu mgr inż. Kazimierz Rojewski bardzo serdecznie przywitał uczestników konkursu „INDEKS DLA ROLNIKA” i wraz z opiekunami trzymał kciuki za wszystkich uczniów biorących udział w teście. Podczas gdy uczniowie szkół rolniczych rozwiązywali test, opiekunowie zostali zaproszeni na wykład pt. „PRADAWNE ZIARNO” zorganizowany przez dr. inż. Piotra Prusa z UTP w Bydgoszczy. Wykład miał na celu pokazanie nowych technologii uprawy pszenicy okrągłoziarnowej i perskiej w systemie niskonakładowym, integrowanym i ekologicznym. Obejmował także nowe procesy produkcji i innowacyjne produkty (chleb, płatki, makaron) oraz nowe metody marketingu dla produktów z pierwotnych form pszenic.

Po zakończeniu części pisemnej komitet główny konkursu, składający się z nauczycieli akademickich, nauczycieli szkół średnich oraz przedstawicieli instytucji i towarzystw, przystąpił do sprawdzania testów. W tym czasie uczestnikom konkursu czas umilał koncert kolęd w wykonaniu uczniów szkoły w Starym Brześciu oraz szkół sąsiednich.

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów II etapu konkursu „INDEKS DLA ROLNIKA” znalazł się uczeń ZSCKR w Sypniewie Paweł Baran, który zajął II miejsce i tym samym przeszedł do III etapu, który odbędzie się na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a Pawłowi życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

(Ł. Klapa)