JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA…

… – tak był zatytułowany koncert, który 20 listopada odbył się w naszej szkole w ramach audycji szkolnych dla młodzieży, organizowanych przez Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy i doskonale wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

            Prelegentka Natalia Karolak w przystępny i ciekawy pod względem merytorycznym sposób, zaprezentowała polską muzykę patriotyczną, za pomocą której Polacy wyrażali sprzeciw wobec zaborców. Można było usłyszeć kompozycje Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego i Stanisława Moniuszki, a więc wielkich polskich kompozytorów, którzy tworzyli swoje dzieła „ku pokrzepieniu serc” w czasach zaborów i wojen. Barytonowi Kamilowi Deryle akompaniowała Ewelina Dudzik, a na klarnecie grał Konrad Nowakowski. Patriotyczny charakter koncertu podkreślił polonez, który poprowadził dyrektor Marian Basa. Tym razem było to dzieło Michała Kleofasa Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”. Koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. 

             To była niezwykła i pełna wzruszeń lekcja historii, a niewymuszony dowcip i humor prowokował  słuchaczy do aktywnego udziału.

(L. M.)