Co roku, w ostatni piątek kwietnia niemal w każdej szkole średniej odbywają się uroczyste pożegnania absolwentów.
W tym roku ten dzień przypadał na 24 kwietnia, jednak próżno szukać było świątecznego gwaru i błysku fleszy upamiętniających to wyjątkowe wydarzenie w życiu młodych ludzi, kończących czteroletnie zmagania na trzech kierunkach Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie.
Nie dlatego, że ktoś zapomniał o tym ważnym momencie. To los zakpił z nas wszystkich, może właśnie dlatego, aby zatrzymać się, zastanowić, nauczyć się wreszcie żyć obok siebie.
Właśnie poniedziałek, 27 kwietnia okazał się być historycznym dniem dla sypniewskiego ZSCKR i tegorocznych absolwentów.
Po raz pierwszy na 26 świadectwach ukończenia Technikum pojawiło się imię nowego patrona szkoły – ks. dra Szczepana Gracza.
Świadectwa ukończenia szkoły z rąk dyrektora Mariana Basy w towarzystwie wychowawczyni klasy Lucyny Małek, odbierały indywidualnie pierwsze roczniki: techników mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, techników weterynarii oraz sześćdziesiąty pierwszy rocznik techników rolników.
Najlepszym absolwentem okazał się Paweł Baran, uzyskując średnią ocen 5,06 i niemały dorobek. Paweł był stypendystą Prezesa Rady Ministrów, stypendystą projektu „Prymus Zawodu Kujaw i Pomorza”, „Prymusem Pomorza i Kujaw”; w ogólnopolskim konkursie „Indeks dla Rolnika”, zajął IV miejsce, zdobywając indeks. Nie jedyny, bo Paweł Baran i Mikołaj Pepliński to laureaci „Akademii Przedsiębiorczości” SGGW w Warszawie i obaj, jako laureaci projektu, są w posiadaniu indeksów na tę uczelnię.
Szkołę z wyróżnieniem ukończyły także: Angelika Dworak i Lidia Skoczek.
Oprócz już wymienionych, bardzo dobre wyniki osiągnęli również: Szymon Starszak, Rafał Szmelter, Waldemar Fąs i Sebastian Szymański.
Na wyróżnienie i podziękowania zasłużyła cała klasa, która z zapałem, entuzjazmem i niebywałą energią przez cztery lata współtworzyła życie sypniewskiej placówki.
Udziałem tych 26 młodych ludzi są nie tylko osiągnięcia dydaktyczne, udział w olimpiadach, projektach, konkursach przedmiotowych, artystycznych (II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Sto lat Niepodległej Polski”) i zawodach sportowych (IV miejsce drużyny chłopców w Półfinałach Mistrzostw Polski w Halowej Piłce Nożnej Szkół Rolniczych). To również aktywność, zaangażowanie, kreatywność w tworzeniu szkolnej i pozaszkolnej rzeczywistości, której zwieńczeniem były przygotowanie i udział w montażu słowno-muzycznym , uświetniającym uroczystość nadania imienia.
Podziękowania należą się również Rodzicom za okazane zaufanie, zaangażowanie i wsparcie.
Parafrazując słowa Jacka Cygana:
Chwytajcie dzień, tak by znaleźć swój rytm! Chwytajcie dzień, cieszcie się chwilą i żyjcie!
Chwytajcie dzień, z całej siły go łapcie! Chwytajcie dzień, aby czuć życia smak!
Do zobaczenia na maturze. ( L.M., M.B.)