DZIEŃ BRANŻOWY – 29.03.2023 – TECHNIK WETERYNARII
Po uroczystym otwarciu Dnia Branżowego przez Dyrektora szkoły, które odbyło się na głównym holu szkoły, uczniowie rozeszli się do klas. Dla techników weterynarii przygotowane były trzy bloki tematyczne. Koordynatorem zajęć dla tej grupy uczniów była pani Marta Kumm.
Podczas wykładu Pani Marioli Siuzdak – hodowcy psów rasowych Akita inu oraz Shiba inu prowadzącej hodowlę INUMIS FCI uczniom przybliżone zostały informacje na temat prawnych aspektów prowadzenia hodowli, plusów i minusów tego typu działalności oraz możliwości, jakie daje praca z psami. Pani Mariola jest osobą pełną pasji i zaangażowania, która opowiadała o swojej pracy z wielkim zamiłowaniem i zaciekawiła uczniów tematem przygotowania psów do wystaw oraz aspektami dotyczącymi porodów, sprzedaży psów do nowych domów oraz codzienności, z którą musi się mierzyć prowadząc legalną hodowlę.
Kolejny był wykład pani lekarz weterynarii Agnieszki Nowak-Bardońskiej pracującej na stanowisku Starszego Inspektora Weterynarii w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim. Uczniom została przybliżona struktura Inspekcji Weterynaryjnej, jej zadania oraz zakres obowiązków. Wyjaśnione zostały czynności, jakie powinny zostać wykonane w przypadku wykrycia choroby zakaźnej, przekazane zostały także informacje o chorobach zakaźnych zwalczanych z urzędu, ich występowaniu na terenie naszego powiatu oraz administracyjnych sposobach ich zwalczania. Po wykładzie był również czas na zadawanie pytań, które dotyczyły przede wszystkim możliwości późniejszej pracy w Inspekcji Weterynarii oraz drogi dalszej edukacji a także przykłady przypadków, z jakimi uczniom przyszło się mierzyć w trakcie kontroli inspekcji weterynaryjnej na terenie rodzinnych gospodarstw.
Na zakończenie młodzież wzięła udział w seminarium online pt. ,,Wartość hodowlana i użytkowa świń prowadzone przez prof. dr hab. Marka Babicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pan profesor przedstawił wiadomości wstępne o gatunku świni domowej oraz prowadzenia hodowli i produkcji trzody chlewnej w Polsce. Następnie omówione zostały cele i zadania hodowli zarodowej i chowu masowego. Ciekawym tematem było omówienie hodowli zachowawczej świń jako elementu zachowania bioróżnorodności. Jako podsumowanie omówione zostały typy i rasy użytkowe świń w Polsce i na świecie. (ZSCKR, A. Woźniak)